Nejrozšířenějším operačním systémem na chytrých telefonech (smartphonech) je Android, který byl od svého vzniku nainstalován již přibližně na 600 milionech zařízeních. V současnosti je pro tento systém dostupných již více než 600 000 aplikací. Díky tomu má uživatel k dispozici velmi bohatý výběr aplikací téměř jakéhokoliv zaměření. Aplikace pro systém Android se stahují prostřednictvím obchodu Google play (odkaz play.google.com).
Operační systém Android byl ve své první beta verzi představen na podzim roku 2007. V té době se již několik měsíců prodával smartphone iPhone od firmy Apple. První komerční verze Androidu byla uvedena na trh necelý rok po beta verzi. Systému Android se podařilo rychle dohnat tržní podíl největších konkurentů a v druhém čtvrtletí roku 2010 již překonal svými prodeji operační systém iOS a v prvním čtvrtletí roku 2011 i do té doby dominantní Symbian. V současnosti má Android tržní podíl přes 70 %.
Zvláštností systému Android se od verze 1.5 stalo speciální pojmenování, které se řídí dle jednoduché a marketingově efektivní strategie. Každá z verzí má přídomek podle určité sladkosti a počáteční písmeno je dáno dle abecední posloupnosti. Po prvních dvou verzích Androidu 1.0 a 1.1 tak přichází Android 1.5 Cupcake (česky košíček). Nejnovější verze má číslo 4.2 a přídomek Jelly Bean (česky želé bonbón).
Nejaktuálnější verze 4.2 Jelly Bean je prozatím k dispozici pouze u několika vybraných top modelů a stejně jako u ostatních verzí Androidu bude chvíli trvat, než výrobci smartphonů začnou prodávat nové modely s touto verzí a připraví aktualizace pro dříve prodaná zařízení. Aktualizace operačního systému Android totiž není povinností výrobce, zákazník si často kupuje smartphone s příslibem, že bude do měsíce připravena oficiální distribuce aktualizace. Přístup jednotlivých výrobců se velmi liší, někteří poskytují aktualizace i pro více než rok staré modely a jiní nenabízejí svým zákazníkům žádnou možnost oficiální aktualizace. Uživatelům pak nezbývá než používat zastaralý operační systém nebo vyzkoušet alternativu v podobě neoficiální aktualizace, která bohužel znamená ztrátu dvouleté záruky.
Ochota výrobců vydávat aktualizace se odráží v aktuálním zastoupení jednotlivých verzí systému Android, kde má s 54 % dominantní pozici verze 2.3.x Gingerbread, která byla výrobcům smartphonů poskytnuta v prosinci roku 2010. Následuje verze 4.0.x Ice Cream Sandwich s 26 % a na třetí pozici je s 12 % dokonce verze 2.2 Froyo z května 2010. Tento problém mělo v roce 2011 vyřešit vytvoření Android Update Alliance, jejímiž členy by byli výrobci smartphonů a která se dle představ Googlu měla zavázat k podpoře svých zařízení po dobu 18 měsíců od vydání daného modelu. Bohužel idea zůstala nenaplněna a i nadále je zákazník odkázán na dobrou vůli výrobců smartphonů.
tarif 8