V září roku 2000 jsme mohli v České republice poprvé zapnout televizi a na ní naladit kanály přes satelit. Jednalo se o vysílání společnosti UPC Direct a zajišťovala ho velmi známá družice Astra. Již dvanáctiletá historie satelitního vysílání přilákala miliony uživatelů a v současnosti je nejoblíbenějším způsobem jakým je možné naladit na své televizi požadované kanály. Jak satelitní vysílání funguje a jaké jsou jeho výhody? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět.
V současnosti jsou set-top-boxy velice sofistikovaná zařízení s celou řadou funkcí, které uživatel jistě ocení. Většina z nich má zabudovánu čtečku dekódovacích karet, díky nimž je možné přijímat celou paletu placených, tedy kódovaných, kanálů. Pomalu standardem se u modernějších set-top-boxů stává možnost nahrávání, či přehrávání video souborů z USB disků či interních pamětí. Škála služeb se stále rozšiřuje. Set-top-box je propojen s televizí pomocí HDMI kabelu (či SCART kabelem).
Satelitní TV není možné zprovoznit bez známého bílého kotouče, který se nazývá parabolická anténa (satelitní anténa nebo jednoduše parabola). Existuje mnoho typů a primárně se liší svým průměrem. U satelitů, které poskytují české kanály, není nutné vybírat velké satelitní paraboly. Satelitní provideři vám k jejich službám většinou nabídnou jejich zařízení a nemusíte se tedy v podstatě o nic starat. Pokud však budete uvažovat o službách společnosti Skylink, tak počítejte s nutností zakoupení satelitního kompletu a to v obchodě nebo u specializované společnosti. Někteří lidé také uvažují o sledování kanálů z družic, které nejsou určeny pro Českou republiku, ale kupříkladu pro Západní Evropu. To je samozřejmě možné, ale s parabolou o větším průměru než je potřeba u ,,českých,, satelitů.
Aby uživatel nebyl omezen sledováním kanálů pouze na jedné družici, tak má několik možností. Buď naistaluje na svou střechu více než jednu anténu, což ovšem není příliš oblíbená varianta. Mnohem jednoduší je využití anténního rotátoru s možností nastavování pozice antény pohodlně z dálky. Na trhu také naleznete satelitní antény, které jsou přímo konstruovány pro příjem signálu z více družic. Jedná se kupříkladu o toroidní paraboly.
Faktické ovládání satelitní televize je již velice jednoduché. Za pomoci dálkového ovladače nastavíte váš set-top-box, vyhledáte programy a již můžete využívat mnoha služeb, které satelitní televize nabízí.
Po instalaci satelitního kompletu získává uživatel celou paletu služeb, které poskytuje již relativně hodně providerů. Samozřejmostí jsou stovky kanálů v různých balíčcích, ze kterých si budete moci zvolit ideální variantu. Můžete sledovat sportovní kanály, filmové kanály, dokumentární kanály, seriálové kanály atd. V posledních letech došlo k razantnímu navýšení počtu kanálů v HD (tedy vysokém rozlišení), které mnohonásobně zvyšuje divácký zážitek a přichází také kanály ve 3D.
Čím dál oblíbenější službou je satelitní internet. Často se jedná o jedinou alternativu, která je v odlehlých lokalitách možná a zároveň poskytuje vysoce kvalitní služby – hlavě stabilitu a rychlost. Možností, která je téměř samozřejmostí je Electornic Program Guide tedy EPG. V podstatě se jedná o elektronický televizní program, kde uživatel zjistí celou řadu údajů a může je i aktivně vyhledávat.
V posledních letech se můžeme setkat s pojmem – Televize budoucnosti. Tento nový pojem ukrývá celou řadu nových služeb, které znatelně zvyšují komfort uživatele. Asi nejzajímavější novinkou je tzv. Video na přání, tedy v podstatě videopůjčovna. Diváci si mohou zvolit ze stovek filmů, které se jednoduše stáhnout do jejich set-top-boxu. Tato služba je možná právě díky rychlému rozvoji satelitního internetu.
Nesmíme také zapomínat na funkce samotných set-top-boxů, které se v současnosti v podstatě stávají moderními multimediálními centry s celou řadou možností a doplňkových služeb. Některé z nich jsme již zmínili.
Poskytovatelů je v České republice relativně dostatek, takže klient má možnost volby. Od 30. listopadu 2012 ovšem nabídka ochudne o společnost CS Link, která se sloučí se svou sestrou Skylink. Na našem trhu tedy bude možné nalézt pět poskytovatelů:
Mnoho uživatelů si jistě pokládá otázku, proč není více volně šiřitelných kanálů v českém či slovenském jazyce. Důvod je relativně prostý. Volné (tedy nekódované) satelitní vysílání, je možné přijímat v mnoha státech bez omezení a vzniká tedy problematická situace v oblasti autorských a licenčních práv. Televize, které vysílají volně, tedy nabízí pořady pouze ze své tvorby nebo musí zakoupit práva pro celé území, kde je možné je naladit (Evropy atd.). To se však z ekonomických důvodů nevyplatí.
V současnosti můžeme naladit 14 kanálů, které jsou volně šiřitelné. Nabídka není příliš pestrá a mezi nejoblíbenější stanice patří zpravodajský kanál ČT 24 a hudební televize Óčko. Satelitní provideři si však tuto situaci uvědomují a poskytují velmi výhodné balíčky, které nabízí základní nabídku oblíbených českých a slovenských televizních stanic za velmi nízké ceny, které jsou často spojeny pouze s jednorázovým poplatkem.
tarif 8