Jak si přehrát film
NET arena

Jak si přehrát film

Jak nainstalovat a používat KMPlayer

KMPlayer je mocný multimediální přehrávač, který zvládne přehrát velké množství hudebních i video-formátů. A zkušenější uživatel jistě ocení funkce namátkou pro normalizaci zvuku + stovky dalších, ovšem to nebude tématem dnešního článku. V naší začátečnické sérii se budeme věnovat prostému cíli - jak co nejsnáze tento výborný přehrávač nainstalovat a jak si v něm zobrazit titulky u filmu.

 

 

Stažení a instalace

 

Jak je v podobných případech nepsaným pravidlem, instalaci programu přirozeně nelze zahájit ničím jiným, nežli jeho stažením (http://kmplayer.en.softonic.com/download?ptn=kmplayer). Jakmile máte hotovo, nalezněte instalační EXE  soubor viz. obr1 a spusťte jej. Začínáte potvrzením licence, kterou si můžete, ale určitě také nemusíte číst.

obr.1

                                                                           

Nyní vás zřejmě překvapí zjištění, že aplikace začala cosi stahovat viz obr2 - není ale nutné se nad tím pozastavovat, jelikož jste stáhli instalačního klienta, který teprve sám stáhne hlavní instalátor viz obr3.

     

                     obr.2                                                      obr.3

Komplikované jen trošku... Po malé chvíli by mělo být hotovo a bude vám posléze nabídnuto, abyste zvolili jazyk instalace. Jelikož je přednastavený český, není nutno s ním nijak hýbat a stačí jen odklepnout. Čeká vás ještě další klepnutí na "Next", opět jedna licence a následně volba typu instalace. Zde jde vybrat více verzí v závislosti na tom, jestli chcete používat vnitřní či vnější kodeky, navíc umístit ikonu na ploše nebo jestli chcete asociovat multimediální soubory s KMPlayerem. Vše  nechte standardně ve výchozí podobě na "Doporučeno". Poté stačí už jen potvrdit a čekat, až se objeví informace o instalaci KMPlayer Toolbaru, který si určitě vypněte, jinak vám podstrčí do prohlížeče jiný engine a nastěhuje se do lišty - dejte tedy "Cancel". Poté vám bude nabídnuta instalace titulu Speed Up, jenž s naším přehrávačem moc nesouvisí, takže také přeskočit.

 

První film a spuštění

 

Program máte stažený a nainstalovaný, je čas poprvé jej spustit. Jen poklepejte na jeho ikoně na ploše nebo v menu a je to.Program se nám spustil viz obr4.

 

obr.4

Jak v něm tedy co nejrychleji přehrát film? Cest existuje několik, ale nejrychlejší je klepnout na plochu v programu pravým tlačítkem a pak zvolit z kontextového menu "Otevřít soubor(y)".. viz obr5.

obr.5

Pak si nalistujte v adresářové struktuře disk, jenž používáte jako multimediální banku a vyberte nějaký film, či takový kousek, který jste si mezitím stáhli díky programu uTorrent. Na vybraný film poklepejte dvojitě myší či potvrďte "Otevřít". A je to - film se načte a spustí. Ovládání programu je velmi jednoduché a vlastně se je ani nemusíte učit, jelikož už jej znáte ze svého existujícího CD nebo DVD přehrávače: ikony v dolní části fungují úplně stejně. Pro rychlou pauzu a opětovné spuštění stačí stisknout mezerník na klávesnici.

 

Základní práce s titulky

 

Jestliže rozumíte jazyku, v jakém film je, pak není problém. Co ale dělat tehdy, když mu nerozumíte a nevíte, jak do programu dostat připojený soubor s titulky? O získání titulků mluvíme v jiné části seriálu, takže nejprve si určitě přečtěte dotyčný článek, ať víte, kde kvalitní titulky sehnat, jak s nimi pracovat, jak je v případě nouze přeložit do jiného jazyka či dokonce, jak rozpoznat ty správné.

 

Film byste měli mít již v KMPlayeru korektně načtený, takže opět na něm klepněte pravým tlačítkem a zvolte z kontextového menu "Titulky" a poté "Otevřít titulky" (jde také přímo stisknout "Ctrl + O"). Otevře se stejný správce souborů, v jakém jste již listovali kvůli spuštění filmu. Tentokrát ale nebudete hledat film, ale titulky. Potvrďte jejich načtení stejným stylem jako u filmu (poklepání či tlačítko).

 

Program vás krátce informuje, že byly načteny titulky určitého typu, takže by vše již nadále mělo fungovat v přehrávači, jak má.

 

Titulky pro mírně pokročilé

 

Přes všechnu snahu překladatele o kvalitní synchronizaci titulků, občas i přesto dojde k tomu, že se titulky zobrazují špatně, co dělat tehdy?

 

I tentokrát je to překvapivě prosté - opět zavítejte do menu "Titulky", pak dejte "Resynchronizace titulků" a následně je upravte podle potřeby (když se zobrazují příliš brzy, musíte je zpozdit a když příliš pozdě, tak uspíšit). Hodnoty zde jde měnit buď po +/- 0,5 sekundy nebo po +/- 5 sekundách, ale je tu také volba "Upravit synchronizaci titulků" (též "Alt + Y"), jenž to svede nastavit velmi přesně a na tisícinu sekundy (samozřejmě opět oběma +/- směry).

 

Občas může dojít k tomu, že máte film zkonvertovaný pro určitou stopáž snímků, jenž nesedí do stopáže u titulků (po světě existuje naneštěstí mnoho standardů udávaných v počtu snímků za sekundu - 24; 23,976; 25; 30; ...). Řekněme, že film má 30 FPS a vy seženete pouze titulky s

23,976 FPS, co dělat tehdy? Ani nyní si nemusíte zoufat, řešení je i teď překvapivě snadné. Pro začátek nalistujte v kontextovém menu opět "Titulky", pak "Konvertování FPS titulků" a zde už zbývá jen zvolit, z jakého typu do jakého provést změnu. Můžete také zvolit cestu stisknutí "Ctrl + Y" a resynchronizovat titulky v tomto primitivním menu dle svých požadavků: nastavíte si FPS na vstupu, FPS na výstupu a potvrdíte. Titulky se resynchronizují a vy hned uvidíte na filmu výsledek, takže můžete případně doladit poslední mušky a detaily.

 

ztext8

tarif 8

Komunikační technologie budoucnosti