Legální či nelegální stahování?
NET arena

Legální či nelegální stahování?

Doba neomezeného přístupu k informacím dává uživatelům internetu netušené možnosti při získávání dat a k jejich následnému šíření v celosvětovém měřítku. Společnost PC Arena vám přináší podrobný pohled na problematiku stavování, kde se pokusíme odpovědět na otázku, kterou si klade řada z našich klientů: Co je a co již není legální stahování. Jak ale brzy zjistíte, tak hledání odpovědi na tuto otázku je značně komplikované a uchopitelné z celé řady úhlů pohledu. Pokusíme se vyhnout komplikovaných právním vysvětlením a přiblížíme současnou realitu na českém internetovém rybníčku.

Chci si stáhnout film či hudbu

Obecně převládá názor, že stahování filmů či hudby z internetu je v České republice legální nebo minimálně tolerováno. Obecně lze říci, že je to pravda, ale naleznete celou řadu zásadních výjimek a odlišných právních stanovisek.

Celé jádro problému vychází z otázky, zda se na nehmotný, tedy digitální, majetek vztahují stejná vlastnická práva, jakožto na majetek hmotný. A zde jistě platí klasické pořekadlo, že co dva právníci to tři názory. Střetávají se zde požadavky vlastníků autorských práv, tedy často velkých korporací, které logicky chtějí chránit své ekonomické zájmy a maximalizovat zisky. Proti nim ovšem stojí masa uživatelů internetu, kteří chtějí svobodně nakládat s informacemi a již neakceptují klasické obchodní modely. Aby nebyla situace příliš jednoduchá, tak zde proti sobě stojí mnoho národních zákonů, mezinárodních ujednání či vyhlášek EU.

Jak mám ale postupovat, pokud si nejsem jist, jestli stahuji legálně či nelegálně? V první řadě je důležité dodržovat jednoduchou, ale platnou poučku:

Stahování je tolerováno – Sdílení nikoliv.

Jaký je ale v podstatě rozdíl mezi stahováním a sdílením? Pokud si film či hudbu stáhnete přímo do svého PC, tedy pro svou vlastní potřebu, tak vám v České republice v principu nehrozí žádný postih. Platí zde ovšem několik zásadních výjimek a varování.

Dávejte si pozor na Torrenty

Možností jak stahovat data z internetu je celá řada a jednou z nich jsou programy, který fungují na principu P2P, tedy vyměňování dat mezi uživateli. Jak to funguje? Pokud si začnete kupříkladu stahovat film pomocí nějakého P2P programu, tak ho zároveň poskytujete dalším uživatelům, kteří ho stahují také. Zde porušujete zlaté pravidlo – Žádné sdílení.

Tyto programy, mezi které lze zařadit v ČR velmi oblíbené DC++ či BitTorrent, jsou stále hojně využívány. Je jich celá řada a lze je samozřejmě používat i legálně. Uživatelé zde sdílejí opravdu široké množství dokumentů či tyto programy mají pro výměnu vlastních fotografií či videí. Naše úřady a soudy mají k porušování autorských práv relativně rozumný přístup, a pokud budete torrenty využívat kupříkladu ke stahování seriálu z asijské produkce, ke kterým není možné nalézt žádnou jinou cestu, tak by vám žádný postih hrozit neměl.

Stahování z ČR a zahraničí

Zde opět narážíme na různé pojetí práva, ale obecně se autoři shodují, že pokud stahujete kupříkladu film, tak byste měli počkat, než se dostane do české produkce. Zveřejnění v ČR může být pro vydavatelské společnosti zásadní a určitá teritoriální omezení jsou z hlediska prodeje a marketingu nutná.

Tento problém se dotýká kupříkladu velmi oblíbeného stahování zahraničních seriálů, které se ještě nedostaly do české distribuce, ale v ČR mají velice širokou fanouškovskou základnu. Fanoušci těchto seriálů se v podstatě pohybují v šedé zóně stahování, ale nějakého postihu by se bát neměli. Samotné stahování není zásadním problémem, proti kterému je boj veden.

Hudba

Stahování hudby pro vlastní použití v České republice můžeme označit za tolerované. Pokud tedy ke stahování využijete datová uložiště, specializované hudební servery či přímo placené prodejny elektronické hudby, tak se nemusíte postihu bát.

Kde je možné hudbu stahovat?

Plně legální cestou jsou specializované obchody s digitální hudbou. V našem prostředí se jedná hlavně o www.i-legalne.cz a v celosvětovém měřítku o velmi oblíbenou službu iTunes od společnosti Apple. Cena skladeb by měla být oproti fyzickým nosičům zásadně nižší a zakoupené sklady si jednoduše stáhnete do svého PC.

Filmy a seriály

Při stahování filmů či seriálů platí stejná pravidla, jako jsme si již přiblížili. Pokud si je stahujete pro svou potřebu, tak se nedopouštíte trestného činu. V ČR je ovšem možné sledovat zajímavá videa plně zdarma či za velmi nízké poplatky. I tyto služby si přiblížíme.

Kde je možné filmy a seriály stahovat?

Na filmy a videa se ovšem můžete dívat i bez stahování do vašeho PC. Celosvětovou popularitu si získala služba www.youtube.com, kde se nachází miliony videí ve skvělé kvalitě a dokonce se v posledních několika měsících začínají objevovat i české titulky. Samozřejmě pouze u velmi oblíbených pořadů. Velkou zásluhu na tom má projekt www.videacesky.cz. Zde jsou vybírána ty nejlepší videa a komunita k nim vytváří české titulky. Zdarma zde naleznete celou řadu videoklipů či web seriálů.

Nezapomeňte ale, že tato videa si nemůžete stahovat. Podle pravidel serveru youtube.com není možné stahování zveřejněných videí. Pokud si stáhnete některý z programů, který stažení umožňuje, tak již porušujete autorská práva.

V posledních letech zažívá značný rozvoj i vytváření internetových video půjčoven či přímo free archívů televizí. Velmi obsáhlé video archivy naleznete na těchto stránkách a kupříkladu televize Cool umožňuje i sledování vybraných zahraničních seriálů a to zcela zdarma.

 • Video archiv televizí Prima -  www.play.iprima.cz
  • Již se objevuje i možnost přikoupení speciálních licencí, která vám zpřístupní sledování fotbalových zápasů, které v České republice nenaladíte
 • TV Nova – www.voyo.nova.cz
  • Naleznete zde celou řadu pořadů či seriálů zdarma, ale při zakoupení speciálního přístupu se ze služby Voyo stává velice rozsáhlá videotéka se stovkami filmů a seriálů.
 • Archiv ČT – www.ceskatelevize.
  • V současnosti se zde nachází několik desítek tisíc hodin záznamů zpravodajství či všechny pořady, které jsou z produkce veřejnoprávní televize
 • TV Barrandov – www.barrandov.tv
 • TV Pětka – www.petka.cz
 • TopFun – www.cz.topfun.tv
 • Stream – www.stream.cz

Software

Při zakoupení nového PC zjistíte, že výbava operačního systému je poněkud strohá a jistě budete potřebovat celou řadu dalších programů. Nejlepším příkladem je kancelářský balíček Microsoft Office. Ten je v současnosti velmi jednoduché nalézt a nainstalovat bez investování jediné koruny. To ovšem zásadně nedoporučujeme. Stahování placeného softwaru nelze chápat nijak jinak než jako krádež.

Důležitý software je možné zakoupit na fyzickém nosiči v obchodě či stáhnout v digitální podobě. Velmi dobře vám poslouží dvě obsáhlé databáze programů:

Několika tisícové investice do dalšího software jsou, ale pro řadu domácnosti finančně náročné. Nemusíte ale zoufat. Na internetu se nachází neuvěřitelné množství zdarma šiřitelných programů, které dokáží odvést stejnou práci jako jejich placené alternativy a na výše uvedených webových stránkách jich naleznete stovky. Na tomto webu naleznete články, které se těm nejzajímavějším free programům věnují.

Pro nadšence

Autorský zákon (zákon č. 121 / 200 Sb.) naleznete v online podobně zde - http://zakony-online.cz/?s4&q4=all

ztext8

tarif 8

Komunikační technologie budoucnosti