Jak se chránit
NET arena

Ochrana PC

Členění článku:

Úvod do problematiky ochrany PC

Po připojení na internet se vám otevírá celý svět nekonečných možností, ale samozřejmě i řada hrozeb. Pro řadu uživatelů je jejich PC nepostradatelné a ztráta dat či nefunkčnost celého zařízení se může stát opravdu závažným problémem. Naše společnost je poskytovatelem vysoce kvalitního internetového připojení, ale následná ochrana je již pouze na vás. V tomto článku se vám pokusíme přiblížit nejlepší možnosti ochrany vašeho PC za přijatelnou cenu a s nejlepším výkonem.

Nezapomeňte, že ochranu proti hrozbám z internetu vyžadují i další zařízení jako tablety či chytré telefony, které jsou k internetu připojeny téměř neustále. I této problematice se věnujeme, ale v článcích zaměřených přímo na tuto elektroniku.

PC Arena je Vaším partnerem na cestě k moderní domácnosti!

Je nutné do ochrany mého PC investovat?

Na tuto otázku je jasná odpověď. Určitě ano! Ale naštěstí již nežijeme v době, kdy jsou jedinou funkční alternativou drahé programy za tisíce korun. Segment volně šiřitelných antivirových programů se velmi razantně rozšířil a poskytuje velice dobrou ochranu pro většinu uživatelů. Vaší investicí tedy bude čas, který budete věnovat výběru vhodného programu, který odpovídá vašim potřebám. Přesto pokud chcete mít stoprocentní jistotu, tak s placenou verzí antivirového programu chybu neuděláte. V tomto článku porovnáme poslední verze placených i neplacených antivirových programů a přiblížíme jejich klady i zápory.

Co je to vlastně vir?

Obecně lze ale říci, že se jedná o program, který má nějakým způsobem poškodit vaše PC (ovlivnit jeho funkce bez vědomí uživatele) či ho infiltrovat za účelem získání důvěrných dat, které lze následně zpeněžit. Často se tedy setkáváme s případy, že pomocí virů došlo k vykradení bankovních účtů. Celá řada počítačových virů se dokáže sama replikovat – vytváří tedy kopie sám sebe. Je velice nepravděpodobné, že by se do PC dostal vir bez nějaké předchozí akce uživatele. Touto akcí může být návštěva nebezpečné internetové stránky, stažení infikovaného programu či otevření nevhodného emailu.

Pokud si myslíte, že vás se hrozba netýká a vaše PC nepotřebuje žádnou ochranu, tak vás první vir razantně vyvede z omylu. Přeci jen tu první viry byli již v sedmdesátých letech minulého století…

Nejčastější typy virů

Počítačové viry je možné rozdělit do několika kategorií. Všechny jsou nebezpečné, ale různou mírou. Jedním z vysoce obvyklých typů škodlivého software jsou tzv. Trojští koně. Tento program má za cíl umožnit hackerovi (tvůrci tohoto programu) přístup do vašeho PC. Trojský kůň je většinou součástí jiných programů či se jako legitimní program tváří. Tento druh škodlivého software není schopen replikace a v PC se nachází většinou pouze jeden exemplář.

Druhým typem viru, o kterém se zmíníme je tvz. Červ. Tento druh programu prohledává vaše PC za cílem nalezení emailových adres. Následně začne na tyto emailové adresy rozesílat nějakou zprávu, které by měla na první pohled působit neškodně nebo nejlépe od někoho známého. Odeslaný email zpravidla obsahuje kopii červa a po otevření emailu (či jeho přílohy) se usadí v nové zařízení. Tento způsob šíření může být opravdu rychlý. Většinou vám červ pouze zpomalí chod PC, ale nezpůsobí jeho celkový kolaps.

Existuje velké množství škodlivých programů a jejich variant. Počítačoví hackeři jsou velice vynalézaví a každý den se objevují stovky nových virů. Nemusíte se ale bát. Kvalitní antivirové programy reagují velmi rychle a téměř každý den dochází k jejich aktualizování, aby vaše data ochránili i proti nejnovějšímu škodlivému softwaru.

Co je to vlastně antivirus?

Jedná se o program, který má ve vašem PC vyhledávat potencionálně nebezpečný software a ten následně izolovat či odstranit. V současnosti se můžeme setkat s celou řadou alternativ. V našem článku se budeme věnovat komplexním antivirovým systémům určeným pro operační systém Windows a i pro produkty společnosti Apple.

Při hledání antiviru můžete narazit na programy, které se za antiviry vydávají, ale ve skutečnosti sami obsahují škodlivý software nebo se z uživatele snaží vylákat peníze za opravu neexistujících hrozeb. Je tedy dobré důvěřovat ověřeným produktům.

Nejlepší bezplatné antivirové programy

Co uživatel to názor. Každému z vás může vyhovovat jiný antivirový program a zde máte přehledně sepsány ty, které naše společnost považuje za vysoce kvalitní nebo dostačující pro ochranu vašeho PC. Tento seznam jistě není kompletní a je možné, že při důkladném hledání naleznete další zajímavé programy na ochranu PC.

Avast! Free antivirus http://www.avast.com/cs-cz/index

Dle statistik se jedná o nejoblíbenější antivir v České republice a jedná se i o vítěze mnoho srovnání. Tento program je českého původu a velice oblíben je i v zahraničí. Bezplatná verze vám poskytne dostatečnou ochranu s širokým množstvím nastavení a funkcí. Řada služeb je přístupna až po zakoupení rozšířené verze. Běžný uživatel tyto funkce ale nevyužije.

Po nainstalování programu si budete muset zvyknout na nutnost každoroční registrace, která ovšem zabere pouze několik málo minut. V poslední verzi programu byl Avast opatřen novou grafickou podobou, která z něj dělá opravdu špičkový produkt. V testech detekce virů a falešných poplachů vychází Avast v porovnání s konkurencí dobře nebo průměrně. Pokud tento antivir zvolíte, tak zřejmě neuděláte chybu.

"http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows/security-essentials-download">http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows/security-essentials-download

Hledáte antivir, který je jednoduchý a bezproblémový? "text-align: justify;">Avira AntiVir Personal http://www.avira.com/en/downloads

Tento antivirus si začíná získávat stále vyšší oblibu i v neanglicky mluvících zemích. Pokud vám nevadí absence češtiny, tak je Avira velice zajímavou alternativou k ochraně vašich dat. Velice zajímavým údajem je fakt, že Avira se v testech detekce objevuje na vrcholu a poráží dokonce placenou konkurenci. Co vás ovšem může nepříjemně překvapit, jsou reklamy (většinou ve formě vyskakovacích oken). Tato reklama se objevuje až několikrát týdně a uživatele může značně otravovat.

Další free varianty:

Placené varianty antivirů

Zde je opravdu široké množství produktů, které lze označit za vysoce kvalitní. Některé z nich nabízí funkce, které v domácnosti zřejmě nevyužijete, a jsou určeny spíše pro firmy. Produkty do níže uvedeného seznamu jsme zvolili dle úspěšnosti antivirů v testech detekce.

  • ESET NOD32 999 Kč za 1 rok
  • Norton AntiVirus 930 Kč bez DPH
  • Avira Antivirus Premium 2013 440 Kč bez DPH
  • Kaspersky Mobile Security 730 Kč bez DPH za 1 rok
  • AVG Internet Security 2013 1166 Kč bez DPH ze 1 rok

Free antiviry pro Mac

Pro počítače od společnosti Apple donedávna jejich uživatelé žádné antiviry nepotřebovali a velká řada z nich je stále nepoužívá. Bylo to způsobeno hlavně razantně menším počtem těchto zařízení a odlišnou architekturou operačního systému. Ovšem v posledních letech se začínají objevovat škodlivé programy i pro počítače Mac. Nabídka free antivirů pro tato zařízení je relativně široká a zde představujeme ta nejzajímavější.

Ochrana proti spyware

Do škatulky spyware je možné zařadit programy, které o uživateli získávají podrobné informace (navštívené internetové stránky či v horším případě přihlašovací jména a hesla) a následně mění chování PC. Vyhledávače vás mohou začít přesměrovávat na nežádoucí domény, změní se domovská stránka, chod PC bude značně pomalejší atd. Ale i proti těmto programům existuje ochrana. Přiblížíme si některé ze zajímavých free variant.

 

 Pro PC Arena vypracoval Adam Pýcha

 

ztext8

tarif 8

Komunikační technologie budoucnosti