Telefonujte díky internetu
NET arena

Telefonujte díky internetu

Telefonujte díky internetu
Členění článku:
Co je to VoIP a v čem je lepší než běžný telefon?
Se zkratkou VoIP se v České republice setkáváme stále častěji. Jedná se o počáteční písmena slov Voice over Internet Protocol, což je technologie, která umožňuje přenos hlasu po počítačových sítích za pomoci protokolu IP. A protože protokol IP je rozšířen v současnosti skoro všude, tak z toho vyplývá příjemný fakt, že využití VoIP k telefonování, je realizovatelné téměř kdekoliv a za pomoci celé řady zařízení.

Obecně lze říci, že telefonování pomocí VoIP je telefonováním po internetu. Téměř každý uživatel se kupříkladu setkal s programem Skype, který technologii VoIP využívá. V dnešní době jsou však možnosti internetové telefonie mnohem větší a nepředstavují pouze ,,volání mezi dvěma PC,, za pomoci určitého programu.

VoIP je možné využívat kupříkladu na chytrých telefonech či si zakoupit IP telefon nebo přímo IP bránu, do které zapojíte klasický analogový telefon. Již tedy nejste omezeni voláním pouze z IP na jiné IP, ale můžete volat do všech pevných a mobilních sítí. A to vše za obrovské úspory nákladů! Velice praktickým vylepšením je také možnost video hovorů.

Pokud používáte VoIP k telefonování pouze v rámci internetu nebo intranetu, protože VoIP je stále častěji využíván ke komunikaci v rámci firem, tak je volání zcela zdarma. Ale zásadní výhodou jsou ceny za volání do pevných a mobilních sítí, které jsou řádově nižší než u telekomunikačních operátorů. Možnost telefonování do ostatních sítí, tedy mimo VoIP, vám umožní VoIP operátoři. Nízká cena vychází ze samotného principu internetové telefonie, která je relativně technicky nenáročná.

Úspory za telekomunikační služby jsou zajímavé i pro klienty, kteří využívají VoIP pouze ve své domácnosti nebo i pro společnosti s desítkami zaměstnanců, kde je návratnost počáteční investice opravdu velmi rychlá. Průměrné úspory na hovorném představují u VoIP přibližně 30 až 50 procent. Vyšší úspory však nejsou výjimkou.

VoIP ve vaší domácnosti. Jde to za minutu!
Česká republika patří v celosvětových srovnáních mezi země s nejvyšší cenou volání u telefonních operátorů a nevypadá to, že by se tento stav měl razantně změnit. VoIP technologie přináší tedy zajímavé řešení, které vám může pomoci ušetřit. A to velmi významně!

Pokud nechcete investovat do nákupu dalších zařízení, tak vám k provedení internetového hovoru stačí pouze vaše PC a kvalitní internetové připojení, kupříkladu od společnosti PC Arena. Synonymem pro bezplatnou internetovou komunikaci se u nás staly dva programy.

Skype – Je internetový komunikátor, který vám umožní volat několika desítkám milionů uživatelů po celém světě a to zcela zdarma. Nabízí, ale celou řadu dalších funkcí a zajímavých benefitů. Jeho velikou výhodou je jeho multi platformita, což znamená, že nejste omezeni používaným operačním systémem. Lze jej použít jak na MS Windows, Mac OS X, Linuxu a také na velice oblíbených tabletech s OS Android, nebo iPad od společnosti Apple. Samozřejmostí, kterou si Skype získal celosvětovou oblibu, jsou bezproblémové video hovory. K video hovoru vám v současnosti stačí běžný laptop, který má integrovanou webkameru, nebo již zmíněný tablet, který videohovory podporuje. Skype má pro své uživatele ještě jednu zásadní výhodu. Při zakoupení kreditu můžete ze skype volat na všechny pevné linky a mobilní telefony naprosto stejně jako z běžného telefonu a to za velmi příznivé ceny.

Pro někoho může být nevýhodou programu Skype skutečnost, že aby vám někdo zavolal, tak musíte být neustále online. Váš PC musí být tedy zapnut. Druhým problémem může být nezvyk při telefonování, kdy již nemusíte držet u ucha žádné telefonní sluchátko. První z problémů mohou vyřešit tzv. Skype telefony o kterých si můžete přečíst více informací dále. A pokud preferujete klasický vzhled telefonu, tak je možné zakoupit příslušenství, které jednoduše zapojíte do vašeho PC a Skype lze využívat stejně jako váš starý analogový telefon.

Program Skype a další informace naleznete zde – www.skype.cz

ICQ - Programů pro internetovou komunikaci je celá řada, ale samozřejmě je dobré zvolit ten, který využívá velké množství klientů. V České republice si velkou oblibu stále udržuje komunikační program ICQ a jeho poslední verze, obdobně jako Skype, umožňují telefonování a video hovory. Vše samozřejmě zdarma. Tento program si získal velkou oblibu díky své přehlednosti a jednoduchosti a je pouze na vás, jakou z alternativ zvolíte.

Program ICQ si můžete stáhnout zdarma zde - www.icq.com/cz

VoIP ve vašem mobilu – to je mobilní VoIP
Technologické možnosti současných mobilních telefonů jsou obrovské a podporují celou řadu vysokorychlostních datových sítí. Proč tedy nenahradit služby drahých telefonních operátorů VoIP řešením? Pokud jsou k dispozici 3G sítě či připojení k Wi-Fi, tak to již není, z hlediska kapacity připojení, problém.

K využití VoIP v mobilu musíte splnit tři relativně jednoduché kroky:

  1. Potřebujete chytrý mobilní telefon, tedy smartphone – Pracovat s technologií VoIP v dnešní době umí v podstatě všechny moderní mobily a nejčastěji se bude jednat o zařízení s operačním systém Android, iOS (u značky Apple) nebo operační systémy Windows od společnosti Microsoft. Telefon musí mít integrovaný tzv. SIP klient, ale je možnost ho do zařízení doinstalovat.
  2. Potřebujete připojeníinternetu – Jak jsme si řekli, tak VoIP pracuje v rámci internetu a je tedy logické, že pro jeho provoz na mobilním telefonu je nutné internetové připojení. To je v současnosti nejčastěji zajištěno díky moderním 3G, popřípadě CDMA sítím. Využít lze samozřejmě i WiFi internet, který je dnes rozšířen velmi hojně, a nové mobilní telefony ho podporují.
  3. VoIP operátor – Abyste mohli volat, tak musíte využít služeb VoIP operátora, který vám přidělí telefonní číslo, a po nahrání kreditu již můžete volat. Porovnání cenových relací oproti klasickým mobilním operátorům je až zarážející. Ceny volání za minutu do mobilních i pevných sítí jsou průměrně 0,50 Kč za minutu či nižší. Volání na ostatní VoIP čísla je samozřejmě zdarma.
Nesmíme však zapomínat na programy Skype a ICQ. Samozřejmě je možné si stáhnout alternativy těchto programů i do vašeho mobilního telefonu a poté lze využívat naprosto totožné služby jako na vašem PC. Kupříkladu program Skype pro mobilní systém Android naleznete přímo v Android Marketu, popřípadě zde.

SIP klienti – O co jde?
Jedná se v podstatě o jednoduchý program, kterých je celá řada a pokusíme se tedy přiblížit ty nejpoužívanější. Vždy musíte zvolit variantu určenou pro váš typ telefonu.

  • SIPdroid klient – určen pro operační systém Android – ke stažení zde
  • CSipSimple klient – určen pro operační systém Android – ke stažení zde
  • Acrobits - určen pro operační systém Android a iOS – ke stažení zde
  • Bria - určen pro operační systém iOS – ke stažení zde
  • Native Adroid SIP Client – interní SIP klient zabudovaný přímo v operačním systému Android
  • Linphone – určen pro operační systém Linux, Android a iOS – ke stažení zde
  • Fring – určen pro opeační systém Android, iOS a Windows mobile – ke stažení zde
Zařízení a řešení, se kterými se můžeme setkat v internetové telefonii
Skype telefony – Pokud využíváte program Skype, tak máte možnost volat desítkám milionů uživatelů, kteří ho využívají. Jste ale limitováni tím, že musíte mít zapnuté PC. Tento problém řeší Skype telefon. Ten pouze zapojíte do routeru (internetu) a již ho můžete začít využívat jako klasický telefon. Pro uživatele, které máte v seznamu, jste stále online. Po zakoupení kreditu je navíc možné začít volat na mobilní a pevné linky.

Průměrná cena pořízení Skype telefonu začíná na cca 1000 Kč.

VoIP telefony nebo také IP telefony – Toto zařízení je telefonní aparát, který se vzhledově příliš neliší od přístrojů, které jsou určeny pro analogovou (případně digitální) telefonii. IP telefon funguje prostřednictvím ethernetové sítě a je do něj zapojen stejný konektor, který je využíván u běžných PC. Instalace IP telefonu je velice snadná a po jeho zapojení do sítě by již neměl být problém s jeho využíváním, ale nezapomeňte, že pokud budete chtít volat na pevné či mobilní linky, tak musíte využít služeb VoIP operátora. Pokud nemáte rádi kabely, tak je možné zakoupit i VoIP telefony, které se k síti připojují bezdrátově pomocí Wi-Fi.

Průměrná cena pořízení VoIP telefonu začíná na cca 1000 Kč.

VoIP brána (gateway) – S tímto zařízením se setkáte u složitějších VoIP telefonních sítí. Může plnit celou řadu funkcí, ale primárně vytváří spojovací prvek mezi telefonním hovorem, který využívá technologii VoIP a jinými metodami přenosu. S gateway se můžete setkat, pokud budete chtít využít starý analogový telefon ve VoIP síti. Lze ho zapojit právě do tohoto zařízení a poté se z něj stává, z hlediska funkcí, v podstatě IP telefon. Ale je důležité upozornit, že je celá řada zařízení, která mají integrovány VoIP adaptéry a v podstatě plní stejnou funkci jako VoIP brány, ale ještě s něčím navíc. Může se jednat různé Wi-FI adaptéry a podobně.

VoIP ústředna – S tímto zařízením se již setkáme pouze ve společnostech, kde je nutné zabezpečit provoz VoIP sítě pro několik desítek zaměstnanců a od sítě požadujeme i řadu dalších funkcí.

Jak VoIP funguje? Několik technických dat pro nadšence.
VoIP se rozvíjí již řadu let a můžeme se tedy setkat s několika druhy protokolů, které samotný přenos digitalizovaného telefonního hovoru zprostředkovávají. Jedním z nejpoužívanějších protokolů byl H.323, který představoval nejpokročilejší a zároveň nejstarší řešení. V posledních několika letech je však na ústupu a je nahrazován modernějšími protokoly, jako je hojně rozšířený SIP nebo v menší míře IAX. Každý z protokolů má své výhody a nevýhody, ale ve výsledku je pro uživatel podstatné pouze to, jestli dokáže provést telefonní hovor.

Řekli jsme si, že telefonování pomocí VoIP je možné realizovat v podstatě kdekoliv, kde je rozšířen protokol IP. Nesmíme však zapomenout, že důležitá je kvalita vašeho internetového připojení. V podstatě nelze říci, že od určité rychlosti internetového připojení musí telefonování po internetu fungovat dobře. To záleží na celé řadě parametrů – vytížení vaší linky, druhy služeb, které chcete využívat, samotné technické řešení VoIP atd.

Toho se však uživatelé nemusí bát. VoIP operátoři v rámci svých služeb internetové připojení otestují nebo je možné využít celou řadu programů, které to také dokáží. A pokud chcete využívat služby, jako je kupříkladu Skype, tak není nic jednoduššího než nainstalovat a vyzkoušet několik hovorů.

Co se týče spolehlivosti, tak je možné se setkat s tvrzením, že kvalita hovorů při využití VoIP je nižní než u klasické telefonie. Z provedených testů však vychází internetová telefonie s minimálně stejnými, ne-li lepšími výsledky. Dalším ukazatelem, který můžeme porovnávat VoIP s mobilními a pevnými sítěmi je spolehlivost. Zde se ukazuje VoIP opět jako srovnatelný konkurent s průměrnou spolehlivostí 99%.

Pro www.pcarena.cz zpracoval: Adam Pýcha

ztext8

tarif 8

Komunikační technologie budoucnosti